Historie JUDO

Jigoro Kano
Jigoro Kano

Judo (celým názvem Kodokan Judo) vzniklo z několika škol jiu-jitsu, které vyučovaly sebeobranu neozbrojeného člověka v tehdejším pojetí.

Kodokan Judo založil profesor Jigoro Kano v roce 1882. Motivem ke studiu jiu-jitsu a jiných bojových technik byl úsek jeho života na střední škole, kde musel snášet mnohé fyzické násilí od silnějších spolužáků.

Jeho poznání při studiu různých forem bojových umění u uznávaných mistrů pak přepracoval ve vlastní styl bojového umění. Oproti jiným bojovým uměním však mistr Kano přizpůsobil výuku tehdejšímu tělovýchovnému procesu a stanovil i etiku chování v dojo (tělocvičně).

Dodržování disciplíny a vyjadřování respektu k druhému je nedílnou součástí výuky judo, která tak probíhá v přátelské atmosféře. Kodokan Judo využívá principu tzv. „jemnosti“, kde proti síle útoku nejde síla obránce, ale obránce se snaží útoku vyhnout či jej odvést stranou (na rozdíl od např. karate, kde jde síla obrany proti síle útoku).

Dvě základní hesla juda jsou: Minimální úsilí – maximální účinnost a vzájemný prospěch. První princip znamená využívat co nejúčinněji svou sílu a umožňuje porazit i fyzicky silnějšího soupeře. Druhý princip učí
vzájemnému respektu mezi lidmi.

Historie kolínského juda

Zdroj: Josef Musil, www.osju.eu

V Kolíně se o zrod juda zasloužila, nezávisle na sobě, dvojice ing. Zdeněk Vojtěch (dnešní trenér juda v Liberci Rochlicích) a pan Karel Špaček (učitel autoškoly).
První zmínky o judu jsou známé z 1. ZŠ Kolín (asi kolem 1969), kde při ZVS trénoval kroužek nadšenců Zdeněk Vojtěch. O několik měsíců později vznikl pravidelný výcvik skupiny zájemců o judo na střední škole v Kolíně (gymnázium) pod vedením Karla Špačka. Mezi cvičícími byl tehdy i Tonda Polák, pozdější zakladatel oddílu juda SK Krakovany (SK Týnec nad Labem) a současného rozhodčího PL. V oddíle se později objevil v roli trenéra Zdeněk Vojtěch (po ukončení ZVS), který měl jiný pohled na cestu juda v Kolíne. Měl jistě více zkušeností, proto tento oddíl později převzal. Osobně se zasloužil o nebývalý rozvoj juda na okrese Kolín.

Pan Vojtěch vykonal mnoho dalšího pro vzestup oddílu. Jeho metoda výcviku a především přístupu k členům zajistila oddílu velmi dobrý rozvoj a širokou základnu. Dovedl oddíl i k prvním sportovním úspěchům. Karel Špaček, zakladatel prvního kolínského oddílu,

krátce po příchodu trenéra Vojtěcha, ukončil svojí činnost a věnoval se své profesní dráze. Přesto to byl právě on, kdo soustředil první zájemce o judo a vytvořil základ budoucímu oddílu. Mezi nejúspěšnější závodníky, které pan Vojtěch připravil, patřili Tomáš Jeník, pozdější reprezentant a dnešní profesionální trenér v Praze, Jarka Pavelková (1. na M ČSSR žen, reprezentantka) a nemálo dalších úspěšných ligových závodníků.

Významným mezníkem kolínského juda je i rok 1984, kdy oddíl TJ Jiskra Kolín sestavuje velice kvalitní družstvo mužů. Sestava podle hmotnosti: Miloslav Škarvada (dorostenec), Emil Jeník, Zdeněk Kanta, Josef Musil, Ivan Bartoušek, Karel Novotný, Ivan Polák, Jaroslav Zamazal a Jiří Prox. Družstvo skvělým výkonem porazilo všechny oddíly v kraji a postoupilo do kvalifikace NL. Jednotlivé zápasy končily vždy před limitem na ippony. Byl to jistě nejlepší kolektivní výkon v historii Kolína.

Historie oddílu TJ START KOLÍN, z.s.

Zlomovým rokem pro Kolín je rok 1988. V tomto roce nastává mnoho výrazných pozitivních změn v dění kolínského juda. Je to dáno především získáním nových prostor v otevřené hale Bios. Tento rok také přináší vznik nového oddílu při 3. ZŠ (dnešní TJ Start Kolín, z.s.), který založil a vedl Josef Musil. K němu se po roce přidal krátce Tonda Slepánek, Iva Lódlová, Martina Pospíšilová a později, po návratu z vojny, dlouhodobě Miloslav Škarvada.

Od té doby se rozrostl do oddílu, jenž dosahuje úspěchů nejen v regionálních soutěží, ale i na mistrovství republiky. Hlavní tréninky dětí a závodního celku probíhají na hale BIOS v Kolíně v ulici Vávrova 814 při 3. ZŠ. Vzhledem k omezené kapacitě a časovému vytížení této haly jsme v roce 2016 přistoupily k rozhodnutí vybudovat dodatečné tréninkové prostory.

Novou tělocvičnu – dojo – jsme otevřeli v ulici Slovenská v 2. patře nad restaurací Česká Koruna. Tato tělocvična je vybavena nastálo postavenou žíněnkou a tréninkovými pomůckami pro zkvalitnění metodiky výuky pádů a hodů.

Současné dění v oddíle

V současné době evidujeme 135 členů, z toho je 120 dětí.

Výkonný výbor:

  • Martin Novotný – předseda oddílu a statutární orgán
  • Břetislav Olexa – hlavní trenér oddílu
  • Jitka Olexová – hospodář a účetní oddílu

Trenérská základna

  • Miloslav Škarvada
  • Michaela Pecárová
  • Lenka Slunečková
  • Jiří Jamečný
  • Richard Pásler
  • Jan Světlík
  • Matěj Kopecký

Asistenti, kteří nám pomáhají a připravují se na trenérské zkoušky:

  • Linda Bucharová
  • Lucie Bucharová
  • Jakub Bílek
  • Lukáš Ludra
  • David Votroubek

Mezi největší úspěch klubu bychom přiřadili jeho více jak 30letou existenci, kdy si oddíl zažil úspěšné časy i období úpadku. Naštěstí jsme se dokázali odrazit ode dna a za posledních deset let postupně plníme své cíle – např. rozšíření řad trenérů a členské základny, účast na republikových mistrovstvích nebo zajištění stabilních tréninkových prostor. Z minulosti našeho oddílu bych rád jmenoval několik úspěšných závodnic a závodníků: Jana Haldějová (několikanásobná mistryně ČR), Jitka Synková (stříbrná a bronzová na MČR), Tomáš Šmíd (mistr ČR), Jana Horáková (mistryně ČR), Michal Horák (několikanásobný mistr ČR a současný reprezentant ČR), Denisa Gregarová (mistryně ČR). Nyní se nám daří vychovávat nové judistické naděje v podobě Jakuba Paroulka (bronzový na přeboru ČR žactva 2019 a 2021), Nely Benešové (mistryně ČR v mladších žákyních), Anety Holečkové (bronzová na MČR juniorek a v ženách) a Pavla Škarvady (bronzový na MČR juniorů a účast v reprezentaci na Evropském poháru juniorů v Praze v letech 2015 a 2017).

Soustředění a víkendové akce

Pro své členy pořádáme víkendové judo campy a každoročně letní výcvikový tábor, který je zaměřen nejen na judo, ale i na zábavu a táborové hry, které vedou ke stmelení kolektivu. Na konci školního roku pořádáme posezení s dětmi a rodiči.

Cíle do budoucna

Rádi bychom, aby se náš oddíl v budoucnosti probojoval mezi 15 nejlepších oddílů v ČR dle získaných medailí z mistrovských soutěží. V rámci Středočeského kraje a dlouhodobé soutěže Polabská liga judo chceme být mezi 1.-3 místě v hodnocení oddílů.

V současné době silně roste konkurence a obecně roste kvalita českých judistů, proto nebude lehké tento cíl splnit, proto se zaměřujeme na zkvalitnění zázemí a výuky. Snažíme se o zkvalitnění práce trenérů a zlepšení komunikace mezi nimi, tak aby naše výuka byla jednotná a smysluplná. Vedle výkonnostních cílů máme i cíl sociální, tj. spolupracovat na charitativních akcích a prezentovat morální hodnoty judo mezi veřejností.  

V roce 2018 jsme ve spolupráci se Středočeskou policií ČR podpořili charitativní akci PŘES BARIÉRY S POLICIÍ, která je určena pro handicapované osoby z Kolína, ukázkou judo pro žáky ZŠ a studenty středních škol. Studenti na této akci skládali test fyzické způsobilosti pro přijetí k Policii ČR, na základě jejich výsledků sponzoři této akce navyšovali finanční podporu na konto nadace „Konto Bariéry“. Při ukázce judo jsme aktivně zapojovali studenty, kteří si mohli vyzkoušet různé techniky judo v praxi pod dohledem trenérů z našeho oddílu.

Kolínská radnice každoročně pořádá Den záchranářů, kde náš oddíl spolupracoval s Městskou policií Kolín a návštěvníkům této akce ukazoval nejen judo, ale i sebeobranu. Ukázka byla vždy ze strany veřejnosti velmi kladně hodnocena.

Břetislav Olexa