Informace pro rodiče
1. ÚBOR JUDISTY
Pro začátečníky je vhodná tepláková souprava bez kovových součástí. Je dobré pamatovat i na to, že děti budou v tomto úboru i zápasit s ostatními dětmi, proto by měl být materiál dostatečně pevný a počítat i s možností roztrhnutí. V tomto případě doporučujeme nekupovat příliš drahé značkové zboží nebo oblečení s výstředními motivy, ale upřednostnit praktičnost a bezpečnost před image. Bude-li vaše dítě spokojené s tréninkovým režimem a bude mít chuť pokračovat v tréninku judo, je vhodné zajímat se o koupi kimona nebo-li tzv. „judo-gi“.Upozorňujeme, že existuje mnoho druhů kimon pro různé druhy bojových sportů jako třeba například karate, kde je kimono mnohem slabší a s kratšími rukávy, což je pro judo zcela nevyhovující.
Je vhodné se předem poradit s trenérem na tréninku, jaký typ vybrat, nebo zda někdo nemá přebytečné kimono na prodej. Úbor judisty se skládá z kalhot se šňůrou kolem pasu na stáhnutí (délka nohavic sahá po kotníky nositele), kabátce (rukávy jsou dlouhé po zápěstí a tzv. suknice sáhá ke stehnům) a pásu s barvou dle příslušného kyu nositele (délka pásu by měla být taková, aby po zavázání byly konce pásku dlouhé cca 15 – 25 cm. Úbor judisty musí být vždy čistý a neroztržený.
2. BEZPEČNOST – TATAMI
Tatami je žíněnka, která tlumí dopady cvičenců při technice hodů a podrazů. Je přísně zakázáno na ni chodit v botech nebo v přezuvkách. Judisté cvičí bosi, ať už na žíněnce nebo na parketách. Ponožky jsou povoleny pouze v případě nízké teploty v hale nebo z hygienických důvodů (např. bradavice na nohách). Ponožky nejsou používány z důvodu možného nechtěného podklouznutí cvičence, které může vést k úrazu.
3. PAMATUJME I NA DRUHÉ
V zájmu bezpečnosti všech cvičenců je zakazáno mít při tréninku jakékoliv kovové předměty (prstýnky, náušnice, náramky, hodinky, u žen pak podprsenky s kosticemi, kovové materiály v gumičkách do vlasů atd.), dlouhé nehty na rukou a nohou, žvýkačky či jiné bonbóny (hrozí udušení).
4. LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Z důvodu nařízení Českého svazu juda je třeba, aby se cvičenci každý rok podrobili lékařskému vyšetření u obvodního nebo sportovního lékaře. Lékař potvrdí svým razítkem do průkazu juda (ten vydá příslušný oddíl juda), že cvičenec může provozovat judo.
5. TRÉNINKY
Časový rozvrh tréninků zjistíte na webových stránkách u každé tréninkové skupiny. Tréninky probíhají vždy od září do června (dle školního roku), přes prázdniny se řádné tréninky nekonají. Na tréninky je nutné chodit včas a raději s předstihem. Rodiče mají na trénink vstup v omezené míře povolen, jde nám o to, aby děti nebyly během cvičení rozptylovány, ať už rodiči samotnými nebo jinými necvičícími osobami.
Dbáme na to, aby se každý cvičenec učil sebekontrole, disciplíně, vzájemné spolupráci s ostatními a čestnému jednání. Vyhrazujeme si právo vyloučit každého člena oddílu bez nároku na vrácení uhrazeného příspěvku, který se dopustí záměrně hrubého přestupku (krádež, úmyslné hrubé zranění soupeře, rasistické jednání nebo šikanování ostatních). Cílem našeho oddílu je cvičence motivovat k neustálému zlepšování svých schopností a dovedností, morálnímu růstu a disciplíně.